Program merytoryczny

 

10 maja 2019 r. (piątek)

10.00–12.45 Rejestracja uczestników

12.00–12.45 Obiad

13.00–13.10 Otwarcie konferencji

13.10–14.15 Sesja I. Rak piersi

Prowadzący: Joanna Didkowska, Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, Lucyna Kępka

13.10–13.25 Kierunki wzrostu liczby zachorowań na nowotwory złośliwe według aktualnych danych
Joanna Didkowska

13.25–13.45 Nowości w leczeniu systemowym wczesnego raka piersi – St. Gallen 2019
Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

13.45–14.05 Nowe technologie i kierunki poszukiwań w radioterapii chorych na raka piersi
Lucyna Kępka

14.05–14.15 Dyskusja

14.15–15.50 Sesja II. Varia

Prowadzący: Jacek Fijuth, Adam Płużański

14.15–14.35 Kwalifikacja pacjentów do leczenia ukierunkowanego molekularnie na podstawie wyników badań koszykowych
Adam Płużański

14.35–14.55 Nowa strategia w leczeniu raka nerki z optymalnym efektem terapeutycznym
Cezary Szczylik

14.55–15.15 Standardy/możliwości/wskazania dotyczące zastosowania radioterapii stereotaktycznej w leczeniu zmian przerzutowych
Jacek Fijuth

15.15–15.35 Wykład na zaproszenie: Strategia personalizacji leczenia chorych na systemowego rozsianego raka prostaty w oparciu o nowoczesne standardy – hormonoterapia czy chemioterapia?
Piotr Radziszewski

15.35–15.40 Dyskusja

15.40–15.50 Przerwa na kawę

15.50–17.00 Sesja III. Chirurgia

Prowadzący: Adam Dziki, Michał Kamiński, Grzegorz Wallner

15.50–16.10 Zastosowanie technik chirurgicznych minimalnie inwazyjnych w leczeniu chorych na nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego
Grzegorz Wallner

16.10–16.30 Zastosowanie technik chirurgicznych minimalnie inwazyjnych w leczeniu chorych na nowotwory dolnego odcinka układu pokarmowego
Adam Dziki

16.30–16.50 Zastosowanie nowoczesnych technik gastroenterologicznych w radykalnym leczeniu małoinwazyjnym chorych na nowotwory układu pokarmowego w oparciu o aktualne standardy
Michał Kamiński

16.50–17.00 Dyskusja

17.00–17.50 Sesja IV. Czerniaki – terapia spersonalizowana

Prowadzący: Jacek Mackiewicz, Monika Słowińska

17.00–17.20 Mechanizmy aktywności leków immunologicznych w nowotworach litych
Jacek Mackiewicz

17.20–17.40 Dermatoskopia – praktyczne aspekty w rozpoznawaniu czerniaków
Monika Słowińska

17.40–17.50 Dyskusja 

 

17.50–18.15 Przerwa na kawę oraz losowanie kolejności wystąpień podczas II Turnieju Oddziałów Onkologii Klinicznej

 

18.15–18.30 Wykład na zaproszenie Przewodniczącego Komitetu Naukowego:

Wypalenie zawodowe lekarzy onkologów jako główna przyczyna depresji w zaburzeniu życia rodzinnego i pogorszenia opieki nad chorymi (wyniki badania ogólnopolskiego)
Agnieszka Dacewicz

18.30–18.45 Wykład gościa z zagranicy:

Nowotwory płuca i opłucnej 
Dr. med. Benedikt Westphalen

18.45-20.00 II Turniej Oddziałów Onkologii Kilinicznej o nagrodę czasopisma „Pesonalized Oncology” 

21.00–21.05 Wręczenie nagrody dla zwycięzcy Turnieju

 

11 maja 2019 r. (sobota)

8.30–9.00 Warsztaty (równolegle):

Statystyka w badaniach medycznych (maks. 20 osób)
Prowadzący: Paweł Chrom

Prawo medyczne*
Prowadzący: adw. Piotr Kubicki

Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona.

9.00–10.00 Sesja V. Analiza przypadków klinicznych

Przedstawiciele czterech Oddziałów Onkologii Klinicznej z miast: Wrocław, Rybnik, Szczecin, Warszawa

9.00–9.15 Przypadek 1 (prezentacja 10’ i dyskusja 5’)

9.15–9.30 Przypadek 2 (prezentacja 10’ i dyskusja 5’)

9.30–9.45 Przypadek 3 (prezentacja 10’) i dyskusja 5’)

9.45–10.00 Przypadek 4 (prezentacja 10’ i dyskusja 5’)

10.00–11.10 Sesja VI. Patomorfologia i genetyka

Prowadzący: Anna Nasierowska-Guttmejer, Katarzyna Guzińska-Ustymowicz, Rafał Płoski

10.00–10.20 Rola nowoczesnej patomorfologii w terapii spersonalizowanej chorych na raka piersi – prawidłowy raport histopatologiczny
Anna Nasierowska-Guttmejer

10.20–10.40 Rola nowoczesnej patomorfologii w terapii spersonalizowanej chorych na nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego – prawidłowy raport histopatologiczny
Katarzyna Guzińska-Ustymowicz

10.40–11.00 Praktyczne zastosowanie genetyki w doborze terapii spersonalizowanej
Rafał Płoski

11.00–11.10 Dyskusja

11.10–12.20 Sesja VII. Leczenie wspomagające jako zasadniczy element terapii onkologicznej

Prowadzący: Marek Z. Wojtukiewicz, Piotr Radziwon

11.10–11.30 Stosowanie czynnika wzrostu dla erytropoetyny czy przetaczanie masy erytrocytarnej?
Piotr Radziwon

11.30–11.50 Stosowanie czynników wzrostu dla granulocytów w odniesieniu do pogorszenia skuteczności leczenia systemowego chemioterapią
Marek Z. Wojtukiewicz

11.50–12.05 Niebezpieczne skutki błędnego stosowania leków przeciwbólowych
Jarosław Woroń

12.05–12.20 Nudności i wymioty
Rafał Stec

12.20–12.35 Sesja VIII. Rak trzustki

12.20–12.35 Rak trzustki
Joanna Streb

12.35–12.45 Przerwa na kawę

12.45–14.50 Sesja IX. Nowotwory układu moczowo-płciowego i układu pokarmowego

Prowadzący: Włodzimierz Baranowski, Mirosław Dziuk

12.45–13.00 Kontrowersje w leczeniu raka nerki u chorych bez nefrektomii,
Rafał Stec

13.00–13.10 Nowy model prognostyczny w raku pęcherza moczowego
Aleksandra Semeniuk-Wojtaś

13.10–13.30 Kontrowersje wokół badania PET-CT w nowotworach układu pokarmowego i jego standardy
Mirosław Dziuk

13.30–13.50 Kontrowersje w leczeniu chorych na raka jajnika w III stopniu zaawansowania wg FIGO – chemioterapia neoadjuwantowa czy leczenie chirurgiczne?
Włodzimierz Baranowski

13.50–14.05 Laparoskopowa identyfikacja węzła wartowniczego w nowotworach ginekologicznych
Grzegorz Szewczyk

14.05–14.20 Nietrzymanie moczu jako powikłanie leczenia nowotworów kobiecych narządów płciowych
Artur Rogowski

14.20–14.40 Prawidłowa interpretacja statystyczna wyników randomizowanych badań klinicznych
Paweł Chrom

14.40–14.50 Dyskusja

14.50–14.55 Zakończenie konferencji

15.00 Obiad

 

*Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w warsztatach na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W tytule wiadomości prosimy o wpisanie: Warsztaty prawo medyczne.