Program merytoryczny

 

10 maja 2019 r. (piątek)

10.00–12.45 Rejestracja uczestników

12.00–12.45 Obiad

13.00–13.10 Otwarcie konferencji
Rafał Stec, Andrzej Deptała, Jacek Fijuth

13.10–14.15 Sesja I. Rak piersi

Prowadzący: Joanna Didkowska, Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, Lucyna Kępka

13.10–13.25 Kierunki wzrostu liczby zachorowań na nowotwory złośliwe według aktualnych danych
Joanna Didkowska

13.25–13.45 Nowości w leczeniu systemowym wczesnego raka piersi – St. Gallen 2019
Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

13.45–14.05 Nowe technologie i kierunki poszukiwań w radioterapii chorych na raka piersi
Lucyna Kępka

14.05–14.15 Dyskusja

14.15–15.50 Sesja II. Varia

Prowadzący: Jacek Fijuth, Adam Płużański

14.15–14.35 Nowoczesne leczenie chorych na zaawansowanego NDRP – czy można wyleczyć niewyleczalne?
Adam Płużański

14.35–14.55 Nowa strategia w leczeniu raka nerki z optymalnym efektem terapeutycznym
Cezary Szczylik

14.55–15.15 Standardy/możliwości/wskazania dotyczące zastosowania radioterapii stereotaktycznej w leczeniu zmian przerzutowych
Jacek Fijuth

15.15–15.35 Wykład na zaproszenie: Strategia personalizacji leczenia chorych na systemowego rozsianego raka prostaty w oparciu o nowoczesne standardy – hormonoterapia czy chemioterapia?
Piotr Radziszewski

15.35–15.40 Dyskusja

15.40–15.50 Przerwa na kawę

15.50–17.00 Sesja III. Chirurgia

Prowadzący: Adam Dziki, Marek Bugajski, Witold Zgodziński

15.50–16.10 Zastosowanie technik chirurgicznych minimalnie inwazyjnych w leczeniu chorych na nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego
Witold Zgodziński

16.10–16.30 Zastosowanie technik chirurgicznych minimalnie inwazyjnych w leczeniu chorych na nowotwory dolnego odcinka układu pokarmowego
Adam Dziki

16.30–16.50 Zastosowanie nowoczesnych technik gastroenterologicznych w radykalnym leczeniu małoinwazyjnym chorych na nowotwory układu pokarmowego w oparciu o aktualne standardy
Marek Bugajski

16.50–17.00 Dyskusja

17.00–18.05 Sesja IV. Czerniaki – terapia spersonalizowana

Prowadzący: Jacek Mackiewicz, Monika Słowińska

17.00–17.20 Mechanizmy aktywności leków immunologicznych w nowotworach litych
Jacek Mackiewicz

17.20–17.40 Dermatoskopia – praktyczne aspekty w rozpoznawaniu czerniaków
Monika Słowińska

17.40–18.00 Standardy i nowości w leczeniu systemowym chorych na czerniaki
Tomasz Świtaj

18.00–18.05 Dyskusja

 

18.05–18.15 Przerwa na kawę oraz losowanie kolejności wystąpień podczas II Turnieju Oddziałów Onkologii Klinicznej

 

18.15–18.30 Wykład na zaproszenie Przewodniczącego Komitetu Naukowego:
Prowadzący: Rafał Stec

Wypalenie zawodowe lekarzy onkologów jako główna przyczyna depresji w zaburzeniu życia rodzinnego i pogorszenia opieki nad chorymi (wyniki badania ogólnopolskiego)
Agnieszka Dancewicz

18.30–18.50 Wykład gościa z zagranicy:
Prowadzący: Rafał Płoski

Comprehensive Genome Profiling in Precision Oncology 
Dr. med. Benedikt Westphalen
 Krebszentrum – CCC  MünchenLMU - Comprehensive Cancer Center

18.50–19.00 Dyskusja

19.00-20.00 II Turniej Oddziałów Onkologii Klinicznej o nagrodę czasopisma „Personalized Oncology” 

21.00–21.05 Wręczenie nagrody dla zwycięzcy Turnieju

 

11 maja 2019 r. (sobota)

8.30–9.00 Warsztaty (równolegle):

Statystyka w badaniach medycznych (maks. 20 osób)
Prowadzący: Paweł Chrom

Prawo medyczne*
Prowadzący: adw. Piotr Kubicki

Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona.

9.00–10.00 Sesja V. Dark session – analiza przypadków klinicznych

Prowadzący: Rafał Stec
Przedstawiciele czterech Oddziałów Onkologii Klinicznej z miast: Wrocław, Rybnik, Szczecin, Warszawa

9.00–9.15 Jak omal nie zamordowaliśmy uroczej staruszki,
Anna Jakieła-Drąg (prezentacja 10’ i dyskusja 5’)

9.15–9.30 Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego jak powikłanie po leczeniu cisplatyną,
Jacek Kabut (prezentacja 10’ i dyskusja 5’)

9.30–9.45 Późne powikłania po chemioterapii u pacjenta z wieloletnią remisją rozsianego raka jądra,
Katarzyna Liśkiewicz (prezentacja 10’) i dyskusja 5’)

9.45–10.00 Typ włóknisto-blaszkowy raka wątrobowokomórkowego- czy potrafimy go leczyć. Opis przypadku,
Krzysztof Woźniak (prezentacja 10’ i dyskusja 5’)

10.00–11.10 Sesja VI. Patomorfologia i genetyka

Prowadzący: Anna Nasierowska-Guttmejer, Katarzyna Guzińska-Ustymowicz, Rafał Płoski

10.00–10.20 Rola nowoczesnej patomorfologii w terapii spersonalizowanej chorych na raka piersi – prawidłowy raport histopatologiczny
Anna Nasierowska-Guttmejer

10.20–10.40 Rola nowoczesnej patomorfologii w terapii spersonalizowanej chorych na nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego – prawidłowy raport histopatologiczny
Katarzyna Guzińska-Ustymowicz

10.40–11.00 Praktyczne zastosowanie genetyki w doborze terapii spersonalizowanej
Rafał Płoski

11.00–11.10 Dyskusja

11.10–12.20 Sesja VII. Leczenie wspomagające jako zasadniczy element terapii onkologicznej

Prowadzący: Marek Z. Wojtukiewicz, Piotr Radziwon

11.10–11.30 Stosowanie czynnika wzrostu dla erytropoetyny czy przetaczanie masy erytrocytarnej?
Piotr Radziwon

11.30–11.50 Racjonalne stosowanie czynników wzrostu granulocytów u chorych na nowotwory poddawanych chemioterapii
Marek Z. Wojtukiewicz

11.50–12.05 Rola oksykodonu w leczeniu bólu u chorych na nowotwór
Jarosław Woroń

12.05–12.20 Jak optymalizować profilaktykę NiW u pacjentów nowotworowych?
Joanna Streb

12.20–12.30 Przerwa na kawę

12.30–15.10 Sesja VIII. Nowotwory układu moczowo-płciowego i układu pokarmowego

Prowadzący: Włodzimierz Baranowski, Mirosław Dziuk, Marek Z. Wojtukiewicz

12.30–12.45 Rak trzustki
Joanna Streb

12.45–13.00 Kontrowersje w leczeniu raka nerki u chorych bez nefrektomii
Rafał Stec

13.00–13.10 Nowy model prognostyczny w raku pęcherza moczowego
Aleksandra Semeniuk-Wojtaś

13.10–13.30 Kontrowersje wokół badania PET-CT w nowotworach układu pokarmowego i jego standardy
Mirosław Dziuk

13.30–13.50 Strategia leczenia raka jelita grubego
Rafał Stec
Wykład sponsorowany firmy Sanofi

13.50–14.05 Kontrowersje w leczeniu chorych na raka jajnika w III stopniu zaawansowania wg FIGO – chemioterapia neoadjuwantowa czy leczenie chirurgiczne?
Włodzimierz Baranowski

14.05–14.20 Laparoskopowa identyfikacja węzła wartowniczego w nowotworach ginekologicznych
Grzegorz Szewczyk

14.20–14.40 Nietrzymanie moczu jako powikłanie leczenia nowotworów kobiecych narządów płciowych
Artur Rogowski

14.40–15.00 Prawidłowa interpretacja statystyczna wyników randomizowanych badań klinicznych
Paweł Chrom

15.00–15.10 Dyskusja

15.10–15.15 Zakończenie konferencji

15.15 Obiad

 

*Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w warsztatach na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W tytule wiadomości prosimy o wpisanie: Warsztaty prawo medyczne.